Szukaj

Czekan X-DREAM X-DREAM – PRZYSZŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ DZIŚ

Śnimy, marzymy, pragniemy dalej, szybciej, wyżej… każda nasza przygoda rozpoczyna się w nas samych, a część z naszych pragnień potrzebuje niekiedy tylko swoistej różdżki by najskrytsze pragnienia stały się  rzeczywistością. Dla tych dla których wyśnione obrazy to nieskończone formacje lodowe, wybitne drogi skalne, 
X-Dream to różdżka właśnie, dzięki której zmienią swoje sny w najprawdziwszą rzeczywistość.

 

Dziś jest czasem gdy marzyciele, innowatorzy, w końcu projektanci i twórcy z powodzeniem wykorzystują swoje wizje w dążeniu do realnego postępu w segmencie produkcji sprzętu do wspinaczki. Cassin realizując znajdujący się dotychczas jedynie w sferze planów projekt  X-Dream, sprawia tym samym iż produkt i jego premiera staje się kluczowym momentem w historii wspinaczki lodowej. X-Dream to najbardziej wszechstronne narzędzie lodowe jakie śmiało można stwierdzić, kiedykolwiek stworzono, używane dzisiaj przez najlepszych wspinaczy w różnych zakątkach naszego globu, od Pucharów Świata we wspinaczce po ogromne ściany Himalajów.


C.A.M.P. to marka, produkująca najwyższej jakości sprzęt górski. Siedziba znajduje się w małej górskiej wiosce Premana w Valvarrone (Centralne Alpy) na terenie północnych Włoch, gdzie do dziś mieści się siedziba firmy. Jej założyciel, Nicola Codega był kowalem, rozpoczynał działalność w małym warsztacie wraz z kilkoma współpracownikami. Jego syn Antonio, korzystając z doświadczenia ojca, rozwija firmę i w 1920 roku produkuje pierwsze czekany na zamówienie wojska. W 1970 C.A.M.P. opracowuje rewolucyjny jak na te czasy, pierwszy czekan do lodu z modułową głowicą Hummingbird, innowacyjność docenił między innymi magazyn „Outside” wyróżniając patent  C.A.M.P’a w prestiżowym zestawieniu stu najbardziej wpływowych osiągnięć . Teraz w 2013 uwaga twórców w C.A.M.P. skupiona została na rękojeści, po raz kolejny rewolucjonizując  ten segment, wprowadzając system regulacji zapewniający niezrównaną dotąd wszechstronność pracy w lodzie, mikscie oraz w drytoolingu.


Z X-Dream’em trudności wspinaczkowe przestają być problemem, stają się CELEM.


Takiego między innymi zdania jest wielokrotny medalista Pucharu Świata we wspinaczce Evgeny Kryvosheytsev z Ukrainy, a wtóruje mu niemalże amerykański alpinista i himalaista Fabrizio Zangrilli, dodając: „w ubiegłym roku moje X-Dream’y  zjechały ze mną kawał świata, wspinałem się z nimi we Włoszech, Francji, w Colorado, na Alasce i w Nepalu, na koncie mają naprawdę sporo kilometrów skał i lodu, a nadal wyglądają i spisują się świetnie”. „Kiedy patrzę wstecz na moją wieloletnią już działalnośćwspinaczkową, przypominam sobie wiele czekanów, ale to w X-Dreamie jest PRZYSZŁOŚĆ, on sprawia wręcz, że wspinaczka lodowa na długich, trudnych drogach Alpejskich to dla mnie prawdziwa przyjemność” komentuje Kryvosheytsev, jednym tchem dodając „X-Dream to było moje marzenie, dzisiaj to moja RZECZYWISTOŚĆ”.


Czekany są częścią naszej podstawowej linii produkcyjnej technicznego sprzętu, która zawsze najlepiej reprezentowała C.A.M.P. jako firmę. Każdy model został zaprojektowany w naszym dziale badawczo - rozwojowym, który znajduje się na piętrze, w naszym historycznym już zakładzie produkcyjnym w Premanie gdzie nadal kuje są ostrza, hartuje się stal przy wykorzystaniu wielopokoleniowych doświadczeń zdobytych w dziedzinie hutnictwa i obróbki stali w słynącej z tego doliny Valsassina. Czterdzieści lat temu w tym samym budynku w którym powstał właśnie Hummingbird stawiano pierwsze kroki wprowadzając innowacyjny system jego modułowości, dzisiaj X-Dream bazuje na tym samym duchu innowacyjności.


Jak powiedzieliśmy, tajemnica tkwi w rękojeści. Pomimo pozornego mogło by się wydawać jej znaczenia, zaskakujące jest to jak jednak w istocie olbrzymie ma znaczenie. Uchwyt X-Dream  jest arcydziełem ergonomii chwytu, jest to efekt intensywnych badań nad chwytami,  przy współpracy i  nieocenionej pomocy najlepszych wspinaczyświata. Zastosowano technologię produkcji  tworzyw sztucznych stosując pokrycie materiałem sztucznym o grubości 6 mm rdzenia Ergal (Ergal jest to niezwykle lekkie i mocne aluminium wykorzystywane w inżynierii lotniczej) Osiągnięto przez to optymalne połączenie wytrzymałości, izolacji i komfortu. W dziale badawczo  – rozwojowym, inżynier i sportowiec Matteo RIVADOSSI kierujący projektem X-Dream, wyraźnie podkreśla iż dzięki wyraźnej przyczepności rękojeść jest zaskakująco wygodna i wymaga mniej wysiłku niż jakikolwiek inny czekan,  ‘’Tym samym za punkt wyjścia przyjęliśmy iż ręce wspinacza, ich kształt i budowa, są inne od rąk osób nie wspinających się, nie zapomnieliśmy też o różnych modelach rękawic stosowanych podczas wspinaczki. Dlatego też tak wiele czasu spędziłem na rozwijaniu systemu dodatkowego wyposażenia uchwytów do X-Dream’a”  wyjaśnia Rivadossi.


Wspinając się w lodzie wspinacz może całkowicie dostosować uchwyty w swoich X-Dream’ach dzięki pełnej gamie specjalnych dodatków regulujących, w postaci rozmiarowych wkładek.  X-Rest - wydłużających bądź skracający o 5mm długość chwytu, lub X-Finger pozwalający na położenie palca wskazującego na ”spuście” dostępnym w dwóch rozmiarach. Rivadossi zaleca poświęcenie czasu, aby dokładnie dostosować swojego X-Dream’a zmieniając wkładki tak aby osiągnąć optymalną konfigurację gwarantującą dobre czucie i zarazem pożądana wytrzymałość i moc. Sam system wkładek zdaje się być niemal spełnieniem dopasowania uchwytu, ale dopiero opatentowany system regulacji uchwytu pozwalający na zmianę kąta nachylenia w stosunku do ostrza, to prawdziwy przełom w koncepcji regulacji uchwytów pozwalający na dopasowanie czekana do różnych form i rodzajów terenu czyniąc go tym samym naprawdę wszechstronnym narzędziem.


Kąty uchwytu  pozwalają na używanie go w określonym terenie - lodzie, terenie skalnym lub podczas zawodów.  Biorąc czekan dla zademonstrowania,  łagodnie oprzyj go o ścianę - nowoczesny sprzęt pozwala na utrzymanie i usuwanie czekana dzięki wewnętrznym kątom 45° i 100°. Kąty te zostały tak zoptymalizowane by pozwolić na penetrację zarówno płaskich jak i gładkich powierzchni lodowych. Techniczne wspinanie skalne oraz mikstowe  wymaga  zasadniczo odrębnych właściwości sprzętu jeśli chodzi o zahaczanie i moment obrotu. Czekany zaprojektowane do działalności w tym określonym terenie wymagają odrębnego - silniejszego projektu - dla czekana 55° - 60°, dla ostrza - 105° i więcej. Innowacyjny  X-Dream daje  wspinaczom połączenie tych  konfiguracji w jednym narzędziu.


Łatwość i wygoda w użyciu = niesamowite osiągi. Poprzez użycie do regulacji wyłącznie klucza imbusowego możliwe jest łatwe i dokładne ustawienie  rękojeści. Patent rękojeści X-Dream podczas wspinania (przeczytaj poniżej co na ten temat ma do powiedzenia Zangrilli) jest bardzo precyzyjny mechanicznie jaki tym samym praktycznie niezniszczalny. W pozycji ”ICE” oferuje kąty 48° na rękojeści oraz 100°na ostrzu, co sprawia że staje się on podobny do popularnego narzędzia X-All Mountain. Przy pozycji ”DRY” zmiana kątów na uchwycie to już 60° a na ostrzu 105° staje się to niezastąpionym rozwiązaniem przy agresywnym haczeniu, sprawdzającym się w extremalnym terenie skalnym. Dzięki tej właśnie wszechstronności niemal od razu zdobył zaufanie takich alpinistów jak Zangrilli czy Kryvosheytsev, ale również czołowych wspinaczy włoskich, specjalistów we wspinaczce lodowej jak i mixtowej, Rossano Libera i Matteo Giglio. Libera mówi: "Kupując X-Dream’a oznacza to że kupujemy dwa różne narzędzia...lub nawet trzy! Choć X-Dream jest przeznaczony do wspinaczki  w najtrudniejszym terenie, to niesamowite jak tak techniczny czekan radzi sobie w zdecydowanie łatwiejszym i nie tak bardzo stromym terenie. A Dlaczego? Ponieważ X-Dream jest bardzo lekki a przy tym zaskakująco wyważony, i to sprawia że poradzi sobie w dosłownie każdym terenie". Idealny czekan powinien umożliwić szybką korektę, zapewnić najlepszą wydajność zarówno w pionowym lodzie jak i w przewieszeniach skalnych. Innymi słowy, powinien on stanowić średnią narzędzi różnych typów i przeznaczenia z możliwościąkonfigurowania kątów. X-Dream, biorąc pod uwagę jego niesamowite funkcje, jest jedynym tego typu czekanem na rynku, spełniającym wymagania ”podwójnego” narzędzia.


 

OSTRZA

Ostrza  Zgodnie z Giglio, są inne elementy, które znacznie przyczyniają się do zmian .X-Dream oferuje trzy różne ostrza charakteryzujące się najwyższą jakością materiałów, dopracowaniem w produkcji jak i jak i już na samym etapie projektowania. Każde z pośród nich jest przeznaczony do użycia w zmiennych typach terenu. Zostały one tak zaprojektowane, aby w rzeczywistości móc wybrać konkretne ostrze do konkretnego typu terenu. Dla przykładu ostrze do Drytoolu najlepiej spisujące się w warunkach dróg skalanych staje się prawie nieprzydatne w lodzie. Różny kąt jak i wykończenie elementu nacierającego, atakującego sprawia że w warunkach lodowych spisze się właśnie ostrze typowo lodowe o smukłym ostrzu i innym kącie dedykowanym właśnie warunkom dróg lodowych, a ostrze Drytoolowe o szerszym ostrzu i innym systemie zębów znajdzie zastosowanie prawie wyłącznie na drogach ”suchych”. Dla maksymalizacji efektu dedykowania służy właśnie połączenie doboru ostrza jaki właściwej regulacji uchwytu. Ostrze Mixte będzie działać w obu konfiguracjach z lepszą wydajnością w zależności od ustawienia ”DRY” bądź ”ICE” w zależności od terenu gdzie osiągnięto efektpoprzez zmianę kąta uchwytu. Ostrze Race zoptymalizowano do użytku na drogach ”suchych”, lecz w dalszym ciągu może być przydatne w celu wykorzystania go wkonfiguracji ”ICE” na drogach lodowych. Ostrza mocowane są za pomocą jednej śruby na futurystycznej głowni Avional       (wykonanej w materiale podobnym do aluminium o właściwościach mechanicznych bliskim stali Chromoly w wydaniu łączącym to co najlepsze w osiągach wysokiej trwałości i niskiej wagi) odzwierciedla ono tym samym to co stało się najważniejsze w postępie technologicznym od czasów pamiętnego Hummingbirda po dziś dzień!


MIXTE to najbardziej wszechstronne z ostrzy przeznaczone do zastosowań w wyraźnie mieszanym terenie. Jest to standardowe ostrze montowane na X-Dream’ach. To udana próba połączenie różnych typami działalności wspinaczkowej w efekcie gwarantująca świetne osiągi zarówno w technicznym terenie skalnym, w terenie mieszanym jak i w terenie lodowym. Dziób i zęby dolne są zoptymalizowane do wspinaczki lodowej (zęby są niemal identyczne jak w ostrzu Ice  ale sięgają dalej styliska). Ostrze posiada również minimalne zęby na części wierzchniej dla podcięć w mieszanym teren oraz mały płaski młotek, które mogą być stosowane jako element uderzający w powierzchnie, gdy zajdzie taka potrzeba. Waga ostrza Mixte to 120 gramów, z grubością wzrastającą stopniowo od 3 do 4 mm, na długości 10 cm od końcówki.

ICE  jest to najlepszy wybór do wspinania na lodospadach. Ostrze opracowano tak aby zapewnić niesamowitą penetrację i łatwe wydobycie w każdym rodzaj lodu. Młotekdodaje idealnie ilość masy głowicy, ma to niebagatelne znaczenie w cienkim i kruchym lodzie gdzie cięższe głowica (140 gramów), pomaga lepiej penetrować lód już przy pierwszym uderzeniu i zmniejsza ryzyko szczelinowania. W porównaniu z Mixte i Race, końcówka ostrza znajduje się 6mm bliżej uchwytu nadając mu kontrolowany i naturalny rytm bardzo podobny do popularnego X-All Mountain. Niski profil zębów, grubość ostrza  stopniowo rozszerza się od 3 do 4 mm, na długości 8 cm od końcówki.

RACE to ostrze dedykowane do działalności zawodniczej jaki i do drytoolingu. Za sprawą tego ostrza możemy zmienić naszego X-Dream’a w super ”zaczepną ” maszynę. Ostrze posiada bardzo ostry i długi dziób do zmagań skalnych oraz zęby o niezwykle agresywnym profilu na spodzie, jak i w górnej części ostrza, tę idealne do podcięć. Zrezygnowano w tej wersji z małego płaskiego młotka zmniejszając tym samym jego wagę do zaledwie 108 gramów. Zarazem to najmocniejsze pośród ostrzy potrafiące stawić czoła ekstremalnym siłom skrętnym działającym na ostrze w nowoczesnych stylach i technikach wspinania. Na odcinku 4 cm przekrój ostrza rozszerza się od 3 mm do 4 mm, to polowa w porównaniu z ostrzami MIXTE i ICE.

 

Poza  innowacyjnym uchwytem oraz szerokim wachlarzem ostrzy CASSIN proponuje szereg możliwości dostosowywania swojego X-Dream’a.  Wymienny X-Trigger to dodatkowy punkt podparcia z regulacją miejsca położenia na stylisku. Dodatkowo specjalnie zaprojektowany X-Grip 2 gwarantuje solidna przyczepność nawet  w warunkach mokrego lodu często występującego we wspinaczkach alpejskich. Oczywiście doskonale sprawdzi się podczas zawodów skutecznie zastępując stosowane dotychczas przez zawodników gumowe taśmy.

 

 Fabrizio Zangrilli zaleca aby poświęcić czas aby odkryć i poznać wszystkie opcje X-Dream:
"Będąc w stanie dostosować narzędzie do sytuacji,  aktualnych warunków i wybranej drogi  jest kluczem do sukcesu. X-Dream w pozycji ICE działa wręcz doskonale, niczymnaturalne, przedłużenie łokcia i nadgarstka, dzięki czemu tak niewiele potrzeba do przyłożenia siły i zarazem  sterowania narzędziem. Przy bardzo stromym lodzie, zmieniając położenie uchwytu do pozycji DRY i nadal korzystając  z ostrza do lodu to idealne rozwiązanie na trudne drogi lodowe typu Cauliflowered i Chandeliered. Niewielki obrótkąta nadgarstka daje fenomenalną wytrzymałość na wspinaczkach lodowych klasy VI. Dla działalności typowo ”suchej”,  pozycja na uchwycie DRY i ostrze Mixte to połączenie w efekcie bardzo agresywne, pozwalające na łatwe przemieszczanie oraz  utrzymywanie właściwej kontroli na alpejskich trasach. " Na podstawie swojego doświadczenia, Zangrilli również sugeruje test: "Kiedy usuniesz ostrze, zrozumiesz idealną równowagę pomiędzy uchwytem a styliskiem.  A umieszczając  różne ostrza w zestawieniu natychmiast zauważysz ile zalet oferuje poszczególne z nich. Jak niebagatelne znaczenie będzie miał młotek w ostrzu Ice, a jego waga stanie się zaletą którą odkryjesz wspinając się w lodzie, czy jak ważna stanie się jego niska waga w ostrzu bez młotka w odsłonie ostrza Mixte stosując je w terenie skalnym”.

 

Bardzo lekki, doskonale wyważony. Z  X-Dream’em przyszłość zaczyna się dziś. Matteo Giglio nie ma wątpliwości:  ”X-Dream to przysłowiowy majstersztyk który oferuje wszystko czego potrzebuję. Wielu ludzi nadal wierzy że idealną penetrację zapewnia wyłącznie ciężki czekan, nawet nie wiedzą jak bardzo się mylą. Bardzo lekki ( X-Dream w wersji ze standardowym ostrzem Mixte waży jedynie 590 gram!!! ) i doskonale wyważony zapewnia płynne działanie, przy jednoczesnym mniejszym wysiłku sprawiając tym samym że wspinaczka staje się szybsza i bezpieczniejsza. Koniec z gwałtownym wspinaniem  - dzisiaj można to robić z precyzją i lekkością. W zeszłym roku, w Norwegii, byłem naprawdę zaskoczony moimi X-Dream’ami. Zaszczepiły we mnie niezbędną pewność siebie we wspinaniu podczas moich przejść na jednych z najsłynniejszych a zarazem najtrudniejszych lodospadów Lipton (WI7) to autentyczne potwory lodowe wznoszące się ponad 600 metrów nad Lærdal Fjord ”

 

 

X-DREAM ALPINE

X-Dream Alpine to nowa, alpejska wersja wielokrotnie nagradzanego czekana wspinaczkowego X-Dream. Posiada te same innowacyjne cechy i rewolucyjną geometrię, która uczyniła X-Dream tak popularnym. Dodatkowo wyposażony jest w rękojeść z grotem jakże przydatnym w stromym terenie zejściowym czy zmiennych alpejskich formacjach. Do czekana dołączono lodowe ostrze ze zintegrowanym młotkiem, które najlepiej nadaje się do wbijania haków i strącania sopli. Przesuwana, łatwo blokowana podpórka zapewnia trzeci punkt wsparcia na stylisku. Wymienny wspornik palca oraz wyciągana gumowa podpórka pozwalają dostosować kształt i objętość głównej rękojeści do własnych preferencji. W efekcie otrzymujemy czekan, który można całkowicie podporządkować swoim wymaganiom, perfekcyjnie nadający się do technicznej wspinaczki lodowej, mixtowej i zróżnicowanego terenu alpejskiego.

 

Zmienny kąt uchwytu, to najbardziej innowacyjny element czekana X-Dream. Pozwala na używanie go w każdym terenie: lodzie, skale, w górach, zawsze na najwyższym poziomie. Wewnętrzne kąty 45° i 100° zostały tak zoptymalizowane, by pozwolić na penetrację płaskich i gładkich powierzchni lodowych, ponieważ techniczne wspinanie skalne oraz mikstowe  wymaga zasadniczo innych właściwości sprzętu. Innowacyjny  X-Dream daje  wspinaczom połączenie tych  konfiguracji w jednym narzędziu.