Szukaj

Nowa droga Marcina Tomaszewskiego oraz Marka Raganowicza na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii.

Nowa droga Marcina Tomaszewskiego oraz Marka Raganowicza na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii. 

Dnia 9 lutego dwóch alpinistów z Polski, Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz (Polska) zakończyli trwającą 19 dni wspinaczkę na północnej 1100 metrowej ścianie Trollveggen w Norwegii. Wytyczona droga przebiega w głównym spiętrzeniu urwiska i stanowi samodzielną linię, która nazwana została przez alpinistów „Katharsis”. W trakcie wspinaczki zespół zmagał się ze złą pogodą min huraganem Ola, zalodzeniem ściany oraz częstymi lawinami pyłowymi skutecznie spowalniającymi zdobywanie nowego terenu. Noce alpiniści spędzali w podwieszonym na ścianie wiszącym namiocie, korzystając przy tym ze specjalistycznego sprzętu biwakowego umożliwiającego  przygotowywanie posiłków oraz odpoczynek. Napotkane trudności sięgają w skali alpinistycznej wartość M7/A4 co w połączeniu z powagą i specyfiką ściany Trollveggen tworzy wymagającą, światowej klasy oraz stylu drogę alpine big Wall. Tomaszewski i Raganowicz jako pierwsi postanowili zmierzyć się  ze ściana bez wcześniejszego „poręczowania” co skutkowało rozpoczęciem wspinaczki z pierwszym biwakiem położonym u podstawy ściany. W przeszłości zimą ściana została pokonania tylko przez jeden zespół dwuosobowy, który powtórzył istniejącą drogę. Droga „Katharsis” jest jedną z dwóch wytyczonych w zimie na ścianie Trolli. Pozostałe pokonywane były w sezonie letnim. Drugą jest droga „Krasnojarsk” wytyczona przez 6 osobowy zespół , który taktycznie „zaporęczował” całą ściany ok. 1000 metrów.  Ze względu na powagę urwiska zimowe przejścia odbywają się drogami istniejącymi w wieloletnich odstępach w wykonaniu zespołów wieloosobowych.

Jeśli interesują Państwa szersze informacje dotyczące drogi prosimy o kontakt:

Marcin Tomaszewski; info@marcintomaszewski.pl, +48 501 748 504

Rozmowa z Marco Gianola - managerem sprzedaży firmy CAMP

 

 

NAMASTE: Cześć Marco, jesteś managerem sprzedaży firmy C.A.M.P., powiedz, jaki jest Twój zasięg terytorialny?

 

Marco: Odpowiadam za kontakt z ponad 30-toma krajami w Europie i Ameryce Południowej.

 

N: To prawie dwa kontynenty?! Byłeś we wszystkich tych krajach?

 

Marco: Tak, prawie cała Europa! Odwiedziłem wiele z nich, a w niektórych, tych najważniejszych, bywam nawet 2 razy w roku!

 

N: To życie na walizkach… Są duże różnice w popycie i preferencjach między regionami?

 

Marco: Mimo, że cały czas sprzedajemy sprzęt wspinaczkowy, górski i ski-alpinistyczny, każdy kraj ma swoje nawyki, przyzwyczajenia i osobliwe potrzeby. Wspinacze we Francji i Szwajcarii wręcz gonią za ultra lekkim szpejem, w Słowenii i Wielkiej Brytanii wybierają mocniejsze i wytrzymalsze wyposażenie a w Czechach i Polsce preferują funkcjonalność. 

 

N: Ten rok jest wyjątkowy – firma CAMP świętuje 125 lat istnienia. Możesz coś o tym powiedzieć?

 

Marco: 125-ta rocznica nie zdarza się codzienne. Od 1889 roku CAMP tworzy i produkuje sprzęt dla wspinaczy i alpinistów, by mogli cieszyć się górami i bezpieczeństwem w czasie swoich wypraw.Tak wyjątkowe i ważne wydarzenie przypomina mi czasy, kiedy Nicola Codega otworzył swój zakład rzemieślniczy w Premanie. Najlepszym sposobem celebrowania tej rocznicy jest oferowanie wspinaczom coraz lepszego i nowocześniejszego wyposażenia.Wiele się zmieniło od czasu, kiedy rodzina Codega, 4 pokolenia temu, dała początek firmie CAMP, ale pasja i poświęcenie w poszukiwaniu najlepszych materiałów i projektów sprzętu wspinaczkowego zostały te same.

 

N:  Niesamowite, to rodzina Codega wciąż zarządza firmą i mimo upływu lat nadal tak samo kocha góry?! 

 

Marco: C.A.M.P. jest firmą rodzinną, obecnie w czwartym pokoleniu rodziny Codega, a głównym powodem, dzięki któremu wciąż trwa i rozwija się przez 125 lat, są ludzie potrzebujący gór w swoim życiu. Od zawsze były w naszych sercach i na zawsze tam pozostaną..Jesteśmy firmą wspinaczy tworzących sprzęt dla wspinaczy i to jest duszą tego, co nazywamy prawdziwą kulturą gór: my je rozumiemy.

 

 

N: Co to oznacza dla klientów – coś specjalnego na ten jubileuszowy, 125-ty sezon zimowy?

 

 

Marco: Tej zimy na rynku pojawi się nowy czekan Cassin X-LIGHT: lekki czekan techniczny wyznaczający nowe standardy alpinizmu typu Light&Fast. Odświeżyliśmy również klasyki naszej oferty górskiej i alpinistycznej: raki Stalker i C12 oraz odpowiadające im czekany Neve i Alpina otrzymały nową grafikę i nowoczesne wykończenie.

 

N: Marco, ostatnie pytanie. Zdradzisz nam, na co możemy czekać w przyszłym roku?

 

Marco:  Główną nowością dla wspinaczy, którą zobaczą latem 2015 jest MATIK, nasze rewolucyjne urządzenie asekuracyjno zjazdowe, które dzięki swej dynamicznej pracy znacząco zmniejsza siłę szarpnięcia przy odpadnięciu. Kolejną innowacją jest opatentowany system Anti-Panic automatycznie blokujący linę, gdy użytkownik straci kontrolę w czasie zjazdu czy opuszczania partnera.

 

 

N: Brzmi bardzo obiecująco, czekamy na polską premierę. Dziękuję za rozmowę.

 

 

Marco: Również dziękuję.

  

 

       

 

Marcin YETI Tomaszewski dołączył do CAMP TEAM

Marcin YETI Tomaszewski dołączył do CAMP TEAM.

Znany jest z przejść wielkościanowych zarówno w stylu Big Wall jak i alpejskim.

Ur. 1975 w Polsce. Wspina się od ponad 22 lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie Wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg na najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Pomimo, że kilka z nich udało mu się już pokonać, to jednak z każdym rokiem czuje coraz większy niedosyt. Jego wspinanie to nie tylko góry, ale również propagowanie wspinaczki w Polsce poprzez szkolenia i sekcje wspinaczkowe, organizację zawodów i pokazów wspinaczki, prowadzenie audycji radiowych.

Od 1997 roku cyklicznie organizuje Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Fight Club, których jest pomysłodawcą. Od 2005 roku jest instruktorem wspinaczki sportowej. Otworzył własną szkołę wspinania w Szczecinie.

W 2009 roku rozpoczął realizacje projektu 4 Żywioły (www.4zywioly.net) obejmujący wspinaczkę w czterech charakterystycznych rejonach górskich (Patagonia, Alaska, Ziemia Baffina, Wenezuela)

 

 

 

 

 

 

 

NOWOŚCI 2014

Rok 2014 będzie obfitował w premiery ze stajni CAMP CASSIN. Klikając w obrazek poniżesz poznasz pierwsze z nich :)

 

 

 

 

Pierwsze polskie kobiece przejście !!!

 

 

więcej »

GOBLIN ROPE SURFER

Czy można jeszcze ulepszać coś równie doskonałego? Specjaliści oraz projektanci CAMP jak widać nie próżnują...

 

 

 

 

www.camp-polska.pl

 

więcej »

Access Tree & Access Bridge

Firma CAMP wzywa użytkowników uprzęży Access Tree oraz łączników Access Bridge do zapoznania się z informacją na temat użytkowania sprzętu. W żadnym razie nie jest to informacja której celem jest zwrócenie się do użytkowników o zaprzestanie użytkowania sprzętu a jedynie zwrócenie uwagi na poprawną jego eksploatację.

 

Szczegółowe informację na temat akcji znajdziecie tutaj

 

 

Jesień w Yosemitach

Relacja Sławka Szlagowskiego i Piotra Sułowskiego z pobytu w Dolinie Yosemite

więcej »

Przetestuj X-DREAM'y !!!

 

 

więcej »